Schedule

Printable Version

Friday, June 13, 2014

Event Times: 9:00AM – 11:00PM

Category Time Description Location
Activity 9:00AM Gates Open – Food & Vendor Booths Open Area-1, Area-2, Area-3
Workshop 1:00PM “Finding Your Sound” workshop with The Salty Suites
Workshop 2:00PM “Mandolin” workshop with Sam Bush
Activity 2:00PM – 2:45PM KC Douglas Line Dance Class Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Workshop 3:00pm-4:00pm

Pete Wernick’s 3-Day Jam Class
Instructional Big Jam Class
Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
Workshop 6:00PM “Band” workshop with Bluegrass Etc.
4:00pm-5:00pm Small Group Jam – Practice What You Learn Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
Activity 5:00pm-5:45pm KC Douglas Line Dance Classes Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Music 12:00pm-1:30pm Rhonda Vincent Area-4 Main Stage
1:40pm-2:25pm Bluegrass Etc. Area-4 Main Stage
2:30pm-3:15pm The Salty Suites Area-4 Main Stage
3:20pm-4:05pm Chris Jones & The Night Drivers Area-4 Main Stage
4:10pm-4:55pm The Boxcars Area-4 Main Stage
5:25pm-6:25pm Sam Bush Area-4 Main Stage
6:30pm-6:50pm Pete & Joan Wernick “Dr. & Nurse Banjo” Area-4 Main Stage
6:55pm-8:00pm The Del McCoury Band Area-4 Main Stage
8:30pm-11:00pm The String Cheese Incident Area-4 Main Stage
Music 10:00am Buffalo Nickel Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
11:00am Get Down Boys Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
2:00pm Back Porch Band Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
3:00pm Burning Heart Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
4:00pm Buffalo Nickel Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
Activity 7:00pm-9:00pm KC Douglas Line Dance Party Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity 9:00pm-11:00pm Barn Dance (with Riley’s Mountaineers) Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity
9:00AM
Gates Open – Food & Vendor Booths Open
Area-1, Area-2, Area-3
Workshop
1:00 PM
“Finding Your Sound” workshop with The Salty Suites
Workshop
2:00PM
“Mandolin” workshop with Sam Bushs
Activity
2:00PM – 2:45PM
KC Douglas Line Dance Class
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Workshop
3:00pm-4:00pm
Pete Wernick’s 3-Day Jam Class
Instructional Big Jam Class
4:00pm-5:00pm
Small Group Jam – Practice What You Learn
Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
Activity
5:00pm-5:45pm
KC Douglas Line Dance Classes
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Music
12:00pm-1:30pm
Rhonda Vincent
1:40pm-2:25pm
Bluegrass Etc.
2:30pm-3:15pm
The Salty Suites
3:20pm-4:05pm
Chris Jones & The Night Drivers
4:10pm-4:55pm
The Boxcars
5:25pm-6:25pm
Sam Bush
6:30pm-6:50pm
Pete & Joan Wernick “Dr. & Nurse Banjo”
6:55pm-8:00pm
The Del McCoury Band
8:30pm-11:00pm
The String Cheese Incident
Area-4 Main Stage
Music
10:00am
Buffalo Nickel
11:00am
Get Down Boys
2:00pm
Back Porch Band
3:00pm
Burning Heart
4:00pm
Buffalo Nickel
Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
Workshop
6:00 PM
“Band” workshop with Bluegrass Etc.
Activity
7:00pm-9:00pm
KC Douglas Line Dance Party
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity
9:00pm-11:00pm
Barn Dance (with Riley’s Mountaineers)
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)

Saturday, June 14, 2014

Event Times: 7:00AM – 11:00PM

Category Time Description Location
Activity 7:00am Blind Bogie Fish Derby Begins

  • Registration: 7am-9am/Caught Fish turned in 4pm
    (Must have festival admission to participate)
  • Derby: Lake
  • Turn in fish: Aunt Polly’s
    Mercantile
Activity 9:00am Gates Open – Food & Vendor Booths Open Area-1, Area-2, Area-3
Workshop 10:00am-11:00am Pete Wernick’s 3-Day Jam Class
Instructional Big Jam Class
Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
11:00am-12:00pm Small Group Jam – Practice What You Learn Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
12:00pm-12:30pm Instrument Workshop Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
12:30-1:00pm Lunch Break (30 min) Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
1:00pm-2pm Practice What You Learn Jam Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
Workshop 2:00pm “Meet & Greet” with Dr. Ralph Stanley
Workshop 4:00pm “Band” workshop with Dan Crary & Thunderation
Music 9:00am Back Porch Band Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
10:00am Bodie Moluntain Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
11:00am Bluegrass Brethern Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
12:00pm Get Down Boys Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
1:30pm SWBA Bluegrass Kids Family Jam Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
Activity 2:00pm-2:45pm KC Douglas Line Dance Classes Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity 5:00pm-5:45pm KC Douglas Line Dance Classes Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Music 10:20am-11:05am Chris Jones & The Night Drivers Area-4 Main Stage
11:10am-11:55am SWBA Kids Area-4 Main Stage
12:00pm-12:45pm Dan Crary & Thunderation Area-4 Main Stage
12:50pm-1:35pm Lonesome Otis Area-4 Main Stage
1:40pm-2:25pm Junior Sisk & Ramblers Choice Area-4 Main Stage
2:30pm-3:15pm Chris Jones & The Night Drivers Area-4 Main Stage
3:20pm-4:50pm Dr. Ralph Stanley Area-4 Main Stage
5:30pm-6:15pm The SteelDrivers Area-4 Main Stage
6:45pm-8:00pm Keller Williams with the Travelin’ McCoury’s Area-4 Main Stage
8:30pm-11:00pm The String Cheese Incident Area-4 Main Stage
Workshop 5:00pm “Traditional Bluegrass Guitar Styles” workshop with Chris Jones
Activity 8:00pm-10:00pm KC Douglas Line Dance Party Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity
7:00am
Blind Bogie Fish Derby Begins

  • Registration: 7am-9am/Caught Fish turned in 4pm
    (Must have festival admission to participate)
  • Derby: Lake
  • Turn in fish: Aunt Polly’s
    Mercantile
Activity
9:00am
Gates Open – Food & Vendor Booths Open
Area-1, Area-2, Area-3
Workshop
10:00am-11:00am
Pete Wernick’s 3-Day Jam Class
Instructional Big Jam Class
11:00am-12:00pm
Small Group Jam – Practice What You Learn
12:00pm-12:30pm
Instrument Workshop
12:30-1:00pm
Lunch Break (30 min)
1:00pm-2pm
Practice What You Learn Jam
Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
Music
9:00am
Back Porch Band
10:00am
Bodie Moluntain
11:00am
Bluegrass Brethern
12:00pm
Get Down Boys
1:30pm
SWBA Bluegrass Kids Family Jam
Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
Workshop
2:00pm
“Meet & Greet” with Dr. Ralph Stanley
Workshop
4:00pm
“Band” workshop with Dan Crary & Thunderation
Workshop
5:00pm
“Traditional Bluegrass Guitar Styles” workshop with Chris Jones
Activity
2:00pm-2:45pm
KC Douglas Line Dance Classes
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity
5:00pm-5:45pm
KC Douglas Line Dance Classes
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Music
10:20am-11:05am
Chris Jones & The Night Drivers
11:10am-11:55am
SWBA Kids
12:00pm-12:45pm
Dan Crary & Thunderation
12:50pm-1:35pm
Lonesome Otis
1:40pm-2:25pm
Junior Sisk & Ramblers Choice
2:30pm-3:15pm
Chris Jones & The Night Drivers
3:20pm-4:50pm
Dr. Ralph Stanley
5:30pm-6:15pm
The SteelDrivers
6:45pm-8:00pm
Keller Williams with the Travelin’ McCoury’s
8:30pm-11:00pm
The String Cheese Incident
Area-4 Main Stage
Activity
8:00pm-10:00pm
KC Douglas Line Dance Party
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)

Sunday, June 15, 2014

Event Times: 7:00AM – 9:00PM

Category Time Description Location
Activity 7:00am Blind Bogie Fish Derby Begins

  • Registration: 7am-9am/Caught Fish turned in 4pm
    (Must have festival admission to participate)
  • Derby: Lake
  • Turn in fish: Aunt Polly’s
    Mercantile
Activity 7:00am Gates Open – Food & Vendor Booths Open Area-1, Area-2, Area-3
Activity 8:00am – 10:00am Father’s Day Breakfast Area-4 (Beer Garden)
Activity 9:00am-9:30am Chapel Service (Led by Dennis Riley) Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
9:30am-10:00am Old Time Gospel Sing Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Workshop 10:00am-11:00am Pete Wernick’s 3-Day Jam Class
Instructional Big Jam Class
Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
11:00am-12:00pm Small Group Jam – Practice What You Learn Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
Workshop 12:30pm “Quartet Vocals” workshop with Doyle Lawson & Quicksilver
Music 9:00am Back Porch Band Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
10:00am Burning Heart Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
11:00am True Life Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
12:00pm Murphy Family Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
Workshop 3:30pm “Song Writing” workshop with The Gibson Brothers
Activity 12:00pm Sack Race Area-1
Music 10:20am-10:55am Junior Sisk & Ramblers Choice Area-4 Main Stage
11:10am-11:55am Next Generation Area-4 Main Stage
12:00pm-12:45pm TBD Area-4 Main Stage
12:50pm-1:35pm California “A Reunion Set” Area-4 Main Stage
1:40pm-2:25pm The Gibson Brothers Area-4 Main Stage
2:30pm-3:25pm Junior Sisk & Ramblers Choice Area-4 Main Stage
3:30pm-4:05pm Doyle Lawson & Quicksilver Area-4 Main Stage
4:10pm-4:55pm Dailey & Vincent Area-4 Main Stage
5:00pm-5:45pm The Gibson Brothers Area-4 Main Stage
Activity 1:00pm-1:45pm KC Douglas Line Dance Classes Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity 2:00pm Egg Toss Area-1
Activity 3:00pm River Raft Building Contest Area-4 River Front
Activity 4:00pm Tom Sawyer Fence Painting Contest Area-1
Activity 3:00pm-3:45pm KC Douglas Line Dance Classes Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity 4:00pm Climb The Greased Pole Area-1
Activity 5:00pm-5:45pm KC Douglas Line Dance Classes Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity 6:30pm Pie Eating Contest Area-1
Activity
7:00am
Blind Bogie Fish Derby Begins

  • Registration: 7am-9am/Caught Fish turned in 4pm
    (Must have festival admission to participate)
  • Derby: Lake
  • Turn in fish: Aunt Polly’s
    Mercantile
Activity
7:00am
Gates Open – Food & Vendor Booths Open
Area-1, Area-2, Area-3
Activity
8:00am – 10:00am
Father’s Day Breakfast
Area-4 (Beer Garden)
Activity
9:00am-9:30am
Chapel Service (Led by Dennis Riley)
9:30am-10:00am
Old Time Gospel Sing
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Workshop
10:00am-11:00am
Pete Wernick’s 3-Day Jam Class
Instructional Big Jam Class
11:00am-12:00pm
Small Group Jam – Practice What You Learn
Area-1 Gazebo (Bluegrass Schoolhouse)
Music
9:00am
Back Porch Band
Music
10:00am
Burning Heart
Music
11:00am
True Life
Music
12:00pm
Murphy Family
Area-5 – Southwest Bluegrass Assoc. (SWBA Stage)
Activity
12:00pm
Sack Race
Area-1
Music
10:20am-10:55am
Junior Sisk & Ramblers Choice
11:10am-11:55am
Next Generation
12:00pm-12:45pm
TBD
12:50pm-1:35pm
California “A Reunion Set”
1:40pm-2:25pm
The Gibson Brothers
2:30pm-3:25pm
Junior Sisk & Ramblers Choice
3:30pm-4:05pm
Doyle Lawson & Quicksilver
4:10pm-4:55pm
Dailey & Vincent
5:00pm-5:45pm
The Gibson Brothers
Area-4 Main Stage
Workshop
12:30pm
“Quartet Vocals” workshop with Doyle Lawson & Quicksilver
Activity
1:00pm-1:45pm
KC Douglas Line Dance Classes
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity
2:00pm
Egg Toss
Area-1
Activity
3:00pm
River Raft Building Contest
Area-4 River Front
Workshop
3:30pm
“Song Writing” workshop with The Gibson Brothers
Activity
4:00pm
Tom Sawyer Fence Painting Contest
Area-1
Activity
3:00pm-3:45pm
KC Douglas Line Dance Classes
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity
4:00pm
Climb The Greased Pole
Area-1
Activity
5:00pm-5:45pm
KC Douglas Line Dance Classes
Area-1 Gazebo (Mark Twain’s Playhouse)
Activity
6:30pm
Pie Eating Contest
Area-1